امروز : جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

0
493 ۱۲ خرداد ۹۹ س. نظ

محققان به تازگی موفق به رشد طبیعی استخوان‌های از دست رفته در گوسفندان شدند.

به گزارش فارس، هنگامی که فردی در اثر جراحت یا بیماری بخشی از استخوان فک خود را از دست می‌دهد، پزشکان برای درمان، بخشی از استخوان پای بیمار را برداشته و در فک او پیوند می‌دهند.

 

اکنون محققان موفق به رشد استخوان و پیوند آن در گوسفندان شدند.

 

براساس گزارش «نیواطلس»، محققان دانشگاه رایس در تگزاس به سرپرستی «آنتونیو مایکوس» در ابتدا، بخش‌هایی از استخوان فک ۶ گوسفند را برداشتند و با استفاده از چاپ سه بعدی مدل‌هایی از این استخوان‌ها را ساختند.

 

سپس با کمک راکتورهای شیمیایی (شبیه‌سازی واکنش‌های زیستی)، این مدل‌ها را با سرامیک‌ های بیولوژیکی یا استخوان‌های خرد شده پر کردند و آن را به دنده‌ های گوسفند پیوند زدند. در این پیوند لایه‌ای از « پریوستئوم» نیز بر روی این مدل‌ها کشیده شد. پریوستئوم لایه‌ای مانند پارچه است که روی استخوان‌های بدن قرار دارد.

 

در نهایت، محققان پس از ۹ هفته مشاهده کردند که سلول‌های استخوان دنده به سمت سرامیک‌ها و استخوان‌های خرد شده حرکت کردند و به تدریج  جایگزین این مواد شدند تا زمانی که استخوان‌ها به طور کامل دارای سلول‌های زنده شدند.

 

طبق این گزارش، سپس محققان این بیوراکتورها را از استخوان دنده جدا کرده و به بخش‌های خالی از فک پیوند دادند و پس از ۱۲ هفته مشاهده کردند که بافتی در مجاور استخوان‌های پیوند شده به وجود آمده و همچنین بافت نرمی پیرامون محل جراحت را پوشانده است.

رودان دانلود

تحقق یک رویا ….

اشتراک گذاری:
نظرات کاربران
بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *